QRP závod Vestec 2015

    Po mých loňských neblahých zkušenostech s QRP závodem, který jsme absolvovali s XYL Ivou a mladším synátorem Petrem z Velké Deštné, kdy jsem prohlásil "již nikdy více !", jsem se přece jenom nechal opět přesvědčit starším potomkem Honzou OK1JD k účasti na tomto podniku. Honza se naší loňské anabáze nezůčastnil a proto překypoval nadšením. Slíbil jsem tedy nakonec logistické zajištění plus dopravu. Samozřejmě ne na Velkou Deštnou, to ani náhodou, ale na naši klubovou základnu Vestec.
    Honzu srdnatě podporoval v jeho nadšení další "kverpíř" Lukáš OK1MHW, který anoncoval už dlouho předem, že se na 100% zúčastní. A protože oba nadšence poznámky ani pochybovačné obličeje nás ostatních hamů z kontestové sekce našeho radiokroužku neodradily, sbalili jsme patřičná fidlátka a vyrazili na kopec. Tomu však předcházely dlouhé úvahy nad setupem do tohoto závodu. Zjistili jsme totiž, že jednak nemáme do čeho vysílat, protože naše milá M2 je stále ještě v našem anténním servisu v Hodoníně, a taky že vlastně nemáme ani čím vysílat. Původně jsem myslel, že využijeme transvertor, který používáme standartně ve velkých závodech na začátku budícího řetězce, ale to by nebylo technicky až tak jednoduché, hrozila by jeho destrukce. Další možnost byla použít Lukášovu FT225RD, jenže ta dává 25W a výkon se na požadovaných 10W nedá stáhnout, takže taky nic. Další možnost - vypujčit od Péti OK1FRG R2CW, kterou jsme kdysi používali, to taky padlo, protože mimo to, že leží už cca 10 let v garáži, tak je ještě upravená a v tomto stavu nepoužitelná, takže zase nic. Zbývala tedy moje nebo Lukášova IC706, ale to jsem po minulých zkušenostech, kdy se toto zařízení ukázalo svou odolností do závodu jako naprosto nevhodné, viděl až jako krajní řešení. Nakonec jsme tedy oprášili naši starou dobrou FT280, na které začínal Honza OK1JD. Mělo to ovšem taky háček, jsou u ni problémy s antenním relátkem, které občas zůstává viset, proto jsme ještě pro jistotu vzali i tu IC706ku jako krabičku poslední záchrany, HI. Tak a teď ještě do čeho těch 10W posílat ? Quada zvaného patník jsme zavrhli, protože přepych prostorového rozstřiku jsme si z 10W opravdu, ale opravdu dopřát nemohli. Nakonec přišel Honza s nápadem použít na hlavním otočném stožáru dvojče DL7KM, které normálně využíváme jako fixní pro směr do DL. To se ukázalo jako celkem dobrý nápad, zvláště, když jsme jako svod použili masivní pancéřový koax, který využíváme normálně pro QRO. Holt 10 watíků je opravdu málo a je zapotřebí je laskat a pokud možno co nejvíc využít. Všechno jsme v pohodě a v poklidu připravili a naši dva borci už jenom čekali až začne ta kýžená QRP část Adria contestu, neboli QRP závod na VKV 2015.
    A musím rád přiznat, že závod probíhal velice pěkně, kupodivu bylo skoro pořád co dělat a specielně CW nebo CW/SSB crossmode QSO, to byla radost sledovat. Připadal jsem si, že jsem omládl o cca 30 roků, tenkrát jsme ještě jezdili ze stanu se srovnatelnými výkony a taky jsme se často dovolávali na několikrát a přecházeli SSB/CW jak se dalo. Ach jo, to už není ani pravda.....
    No, musím uznat, že to byl pěkný závod, s tím našim loňským utrpením se to nedalo vůbec srovnat a nakonec jsem byl rád, že jsem se nechal přesvědčit, ačkoliv se mně původně na kopec vůbec nechtělo, HI.


Na otočném stožáru tentokrát 2xDL7KM

Na otočném stožáru tentokrát 2xDL7KM

Na plácku u ohniště jsme měli vetřelce, tábořily tam dvě rodiny s dětmi

Na plácku u ohniště jsme měli vetřelce, tábořily tam dvě rodiny s dětmi

OK1MHW a OK1JD u zařízení

OK1MHW a OK1JD u zařízení

Náš QRP setup

Náš QRP setup

Honza OK1JD dělá suport Lukášovi OK1MHW

Honza OK1JD dělá suport Lukášovi OK1MHW

Na svém stroji značky Aprilia se na nás přijel podívat i Ivan OK1PI

Na svém stroji značky Aprilia se na nás přijel podívat i Ivan OK1PI

Přijel v plné zbroji, tedy i ve své bezvadně padnoucí kombinéze z klokaní kůže

Přijel v plné zbroji, tedy i ve své bezvadně padnoucí kombinéze z klokaní kůže

Iva využila darú přírody a pořídila dekoraci do vázy

Iva využila darú přírody a pořídila dekoraci do vázy

Foto OK1FRD

všechna práva vyhražena

© 2015

Home