Provozní aktiv září 2003

    A máme tady září a s třetí nedělí opět provozáček. Po zkušenostech z minulého týdne z FM contestu, kdy zcela selhal můj provizorní systém točení stožárkem, bylo nutno toto akutně řešit. Říkám provizorní, ale používali jsme to pěkně dlouho. Celý "systém" spočíval v navlečení třech kotev z Pkáčka na konci zavázaných do smyček. Tyto smyčky se opíraly na stožárku o jakousi zarážku z pevně omotaného AL drátu. Točení nebylo nikdy nic moc, protože se muselo vždycky trochu přetočit, anžto systém vždy zapružil a anténa se vrátila o něco zpátky. Situace se ale minule vyhrotila tak, že točení fungovalo jenom jedním směrem, zpátky ni krok! Tak to byl ten správný impuls k tomu, abych konečně vyrobil solidní stožárové ložisko. Během týdne jsem zhotovil otočný úchyt z pertinaxu a příslušnou podpěru jsem vybrousil z plastového držáku záclonových tyčí. Docela se to všechno povedlo a výsledek vypadá úplně profi. A co je hlavní, se stožárkem se točí jedna radost!
    Další věc, kterou jsem chtěl, po zkušenostech z minulého provozáku, konečně vyřešit, byly nožičky k FTéčku. Nakonec na to přišel Honzík, kterého napadla geniálně jednoduchá myšlenka - použít plastové krabičky od filmů! Já jsem to už jenom dovymyslel a výsledkem jsou nožičky jako z partesu. Materiálové náklady nula a je to přesně to co potřebujeme. Krabičky jsem seříznul na patřičnou výšku a pod patřičným úhlem a víčka z krabiček jsem uchytil pod stávající zbytky původního drátového úchytu (ten zůstal asi někde v japonském hamsekáči, odkud zařízení pochází). Takže konec podkládání krabičkama od sirek. Před závodem vytáhnu rig z přepravky, do víček na spodku zaklapnu nožky z krabiček a je to. Nejen, že to perfektně slouží, ale dokonce to i UFB vypadá, jako by to k zařízení patřilo odjakživa.
    A ještě třetí změna oproti minule. Opět šachy s akumulátory. Tentokrát jsem nasadil další šrot ze svých zásob,  tj. 38Ah bezúdržbovku, kterou jsem, tak jak je mým zvykem, hýčkal až do poslední chvíle před závodem, doufajíc, že se mně za to odmění nebývalou kapacitou. No, dá se říci, že nezklamala a vydržela skoro celou první hodinu, na zbytek jsem ji podepřel z palubní sítě auta.
    K vlastnímu závodu. Na Koruně JO80FG kousek za našimi zády opět kluci z OL7M (OK1OEA) a opět s párou, takže o zábavu jsme měli postaráno. První polovina celkem nic moc, říkal jsem si, že to asi bude takový průměrný výsledek okolo 7-8tisíc bodů. Často jsme vyhledávali a cékvili jsme postupně snad na pěti různých frekvencích. V druhé polovině začal Honzík volat výzvu taky na SZ, přičemž jsme doufali, že by mohl přijít náš starý známý z JO22 PA0PVW. A světe div se, přišel. Zato DL  stanic bylo tentokrát poměrně málo, nechyběl mezi nimi však další starý známý - Erich DG0DRF, opět nezklamal a přišel naprosto bez problémů a to dokonce na zadek antény, HI! Tuším asi půl hodiny před koncem závodu si Honzík stěžoval, že ještě nemáme nikoho z JN99, proto jsme točili tam a k naší radosti to přineslo kýžený efekt. Nakonec bylo ještě o dva násobiče víc než minule, celkem 22. To vynásobeno počtem bodů 472 dalo dohromady 10384bodů, s čímž jsme byli spokojeni - viz deníček. Je to docela zajímavé, že počty spojení jsou poslední provozáky prakticky stále stejné. Možná se příště podíváme alespoň jednou i na FMku, abychom ten počet trošku navýšili. Když ono se ale z SSB moc nechce, pokud je co dělat. A pak taky při stavu našich akumulátorů je mně přece jenom líto té zbytečné energie vynaložené navíc, HI.
    Shrnuto a podtrženo: hardvérově (zařízení) celkem bez problémů, softvérově (operátor a podmínky) začátek slabší, druhá část  OK. Když k tomu přidám ještě UFB WX, palermo jak v plném létě s mírným větříkem, tak to zase byla jedna docela pěkně prožitá neděle, HI.  

Podzim v JO80EE (141kB)  
Babí léto na kótě .....Zpět na hlavní stránku