Provozní aktiv červenec 2003

    Rodinný tým OK1FRD ve složení: tatínek FRD (to jsem já) FRD mladší (to je starší syn Honza) a FRD nejmladší (to je mladší syn Péťa) se opět po měsíci zúčastnil provozního aktivu. Vyjeli jsme na kótu vzdálenou od domácího QTH asi 15km, na takovou "náhorní planinku" v lokátoru JO80EE. Poslední dvě písmenka lokátoru sice nic moc, ale jinak OK. Namlsali jsme se minulý provozák, kdy jsme tady byli poprvé a udělali jsme rekordní počet bodů - 11986, což si myslím je s 50W a 9elementovou KRCkou 4m nad zemí pěkný výsledek. Tušil jsem, že to byl minulý měsíc výsledek vyjímečný, krásně se otevřel jih a na výzvu chodily T9ky a S5ky, ale co kdyby se to podařilo zopakovat?
    Ale pěkně popořadě. Odjeli jsme z Rychnova už o půl osmé našeho času, protože jsem měl obavy, že tráva na pozemku, na který potřebujeme najet naším "radiovozem" (Š Forman, HI), bude už vzrostlá a nechtěl jsem mít případný konflikt s vlastníkem. Měl jsem v plánu, že se poptám komu že ten lán vlastně patří a domluvím se předem. Ale všechno bylo jinak. Tráva nebyla až tak vysoká, proto jsme najeli na louku bez předchozí domluvy. Postavili jsme anténku, pozapojovali krabičky a zjistili, že nic neslyšíme - aha, tatínek FRD zapomněl připojit anténu! Kdepak máme zase ten přechod BNC-PL, snad nezůstal doma ??! UF, úleva - našel se v igeliťáčku s příslušenstvím. Tak druhý pokus: Už je něco slyšet, ale zase problém. Ono to neladí! Že by syntéza? Ale kdepak! Tatínek FRD měl na miku omylem přepínač v poloze LOCK ON!!!... cvak - LOCK OFF a UFB! Konečně se to dá přelaďovat! Tak to vypadá, že to snad i bude všechno fungovat. Prolaďujeme pásmo a celkem kde nic tu nic.....To je dost podivné, žádní napískávači, žádní cékvisti-držiči frekvencí před závodem....Aha tatínek FRD nějak neodhadl začátek závodu, ono se to jede až za hodinu! Tak to máme ještě kupu času, raději ještě vypnout počítadlo (baterky nic moc) a alespoň využívám čas k nafocení snímku okolního panoramatu, mám z QRLu vypůjčený digitál, tak ať to využiju. Zařízení máme naladěno na 300ku a poslouchám kdo koho dělá a slyším i ty protistanice - 9A, S5 a dlouhé DL, to je dobré. Ruka mne svrbí, jen jen sáhnout na mikrofon, ale nechám to Honzíkovi, ať si je udělá v provozáku, HI. To už ale nastal ten správný okamžik a mikrofonu se ujímá OK1FRD 2.operátor, to je Honzík. Ze začátku prolaďujeme a jde to jak po másle, dovoláváme se na první, maximálně druhé zavolání. Dělám si trošku přehled o situaci na pásmu, aha tak to škrkání všude a furt pochází od kluků z OEA.... No co se dá dělat, jsou od nás zhruba 8km, jedou z Koruny (OL7M) a mají zřejmě naloženo, naše FT280 má už taky nějaký ten pátek, o nějaké kontestové odolnosti si může nechat jenom zdát, tak holt se s tím musíme naučit nějak žít...Ale jó, ono to nějak půjde. Našli jsme docela solidní "flek" a Honzík jede v angličtině výzvu. Docela mu to odsejpá, občas malé zaváhání (tatínek FRD napomene, občas i nějaký štulec přidá - to by bylo, abych tady byl za blbce jenom já, HI) a celkem to jde. Jedním očkem sleduji budíček na akumulátorech, moc jim nevěřím, včera před závodem nevypadaly moc dobře, zřejmě v jednom z nich něco uhnilo....ale zatím to jde. Až na poslední hodinu jsme si museli pomoci palubním napětím z auta. Budu se muset na ty baterky po závodě doma podívat, asi je v háji jeden článek. Nebylo by divu, jsou to vyřazené gelovky, které ležely mnoho let bez napětí a podařilo se mně je před časem nějakým zázrakem oživit. Uvidíme jestli se s tím bude dát ještě něco dělat.
    Před koncem závodu se těsně vedle nás na louce objevilo auto s rodinkou. Ze suverenního stylu jízdy po pozemku jsem vytušil, že by to mohl být majitel. Majitel to opravdu byl, proti našemu počínání nic neměl a byl svolný i s tím, že přijedeme zase příště. Jenom doufám, že nedojde k nějakým nedobrým změnám, protože s nimi byl nějaký chlapík s GPSkou a nějakými plány. Snad tam neplánují nějakou mobilověž, nebo jinou hrůzu. Bylo by to škoda, za chvíli už pomalu nebude kam jezdit.
    A už je tady konec provozáku. Zopakovat rekord z minulého měsíce se nepodařilo, ale výsledek taky není k zahození 20čtverců a 8980 bodů - viz deníček ze závodu.
     V tropickém vedru, na sluníčku, všechno balíme a jedeme dolů k mamce (zbývající člence FRD týmu) na oběd. A pohádky je konec, pokračování zase za měsíc, pokud bude všechno fungovat, HI.


Pár foteček nakonec

Pohled od hor (36kB) 

Pracoviště vybudováno a Honzík si už může zatočit anténou

V autě (133kB)  

Jediný trochu chládek byl v autě

Nepořádek v autě (53kB)  
Sestava krabiček na předních sedadlech


Po závodě (69kB) 

Je po závodě, můžeme balit

Pohled na Rychnov (430kB) 
Pohled dolů na RychnovZpět na hlavní stránku