Provozní aktiv leden 2004

    Tak to byl nejen první provozák v novém roce, ale taky zase po dlouhé době opravdu zimní kontest se vším všudy co k tomu patří. Sněhu spousty, takže přišla ke slovu i obligátní lopata, což ovšem nijak nevadilo, protože WX bylo UFB. Alespoň zrána, před závodem a během začátku závodu. S blížícím se polednem sluníčko zakryla mlha a po závodě jsme balili sice bez mlhy, ale za silného větru, který tvořil závěje.
    Samotný závod - podmínky nic moc, jenom občas to krátce houplo a dal se udělat nějaký ten DX. Konec konců bylo to pro Honzu docela poučné, protože se přesvědčil, že když ho zavolá I nebo S5 stn, je potřeba rychle dát vše potřebné a nezdržovat se zbytečným opakováním nebo přeřeknutím se. Během závodu, hlavně v poslední hodině, bylo dost hluchých míst, kdy na výzvu nikdo nepřicházel a vyhledávat nebylo už co, protože prakticky všechny pro nás dosažitelné ókáče už jsme měli a že by při provozáku dávala CQ nějaká stn mimo OK, to se často nestává. Oni možná i cékví, protože zároveň probíhá další závod, ale v té záplavě našich stn je malá pravděpodobnost, že bychom je zrovna my uslyšeli. Lahůdkou ovšem bylo posledních snad 15-20 minut. Otevřel se totiž jih a udělali jsme konečně nějaké DXy a hlavně přibyly tak potřebné násobiče. A já, coby Honzíkův odborný poradce a manažér, jsem prožíval zadostiučinění, protože juniora už cékvení bez efektu přestávalo bavit a chtěl přejít na FMku. Rozmluvil jsem mu to a vyplatilo se - viz deníček !
    Ještě se vrátím k těm zatracpeným násobičům. Probíhá teď mezi VKV hamstvem taková diskuse, zda by nebylo lepší vyhodnocovat PA standartně jako všechny velké závody t.j. na kilometry. Body do hodnocení mládeže se tak už dokonce od letoška počítají. Přemýšlel jsem o tom a ač dobře chápu argumenty všech hamů, kteří prosazují přechod hodnocení ke standartnímu, já osobně jsem proti tomu a hlasoval bych pro zachování podmínek provozáku tak, jak jsou. Ono to má totiž něco do sebe a sbírání násobičů má taky svoje kouzlo, HI. Když se to tak vezme kolem a kolem, tak PA mimo to, že jsou určeny pro trénink nových operátorů a zkoušení zařízení před velkými kontesty, jsou vlastně společně s kultovním polňákem nejoblíbenějšími závody. Myslím si, že spousta hamů jezdících jenom na VKV má PA jako hlavní aktivitu, pokud nechám stranou bastlení. Když to zjednoduším, tak je dost jedinců, kteří by, nebýt provozáků, nevzali mikrofon ani do ruky, protože nebydlí na kopci a klábosení na převaděčích je nebaví. Argumentem už v dnešní době určitě není to, že někdo nemá počítač, potřebný ke km hodnocení, to určitě není problém. Problém je podle mne ten, že by PA ztratil právě jakousi vyjímečnost, která ho právě odlišuje (v kladném smyslu slova) od všech těch ostatních kontestů. A ještě jednu poznámečku. Docela mě zajímá, jak se projeví změna hodnocení v soutěži dětí. Myslím si, že km zvýhodňují stn jedoucí z lukrativních kót, ale třeba se mýlím, třeba to nakonec vyjde nastejno. Uvidíme, necháme se překvapit.


Foto bude dodatečně doplněno
(až bude dofocený film)


Zpět na hlavní stránku