QRP setkání Chrudim 2018

    Tak, jak je již jarní tradicí, proběhlo dne 17.března v Chrudimi setkání příznivců provozu s malými výkony, bastlířů a vůbec všech zájemců o radioamatéření z blízkého i dalekého okolí. Účastnící, hlavně ti vzdálenější, se začali sjíždět už v pátek odpoledne a navečer už to hučelo v místě QRP setkání jako v úle. Podle odhadu nás z OK1KCR týmu, kteří jsme zajišťovali občerstvení, se už v páteční večer sešlo přibližně 20-30 hamů. Někteří přijeli opravdu z daleka, z OM a opět, potom co loni vynechali, i z SP.
    Osvědčený LW z lakovaného drátu byl, stejně jako jiné roky, péčí našeho pana předsedy Ivana OK1PI, natažen z okna zasedací místnosti a nic tak nebránilo tomu, aby se rozehrály všechny ty úžasné HomeMade krabičky rozmístěné prakticky po celém stole v čele místnosti. Letos byla, hlavně díky Milanovi OK1IF, zastoupena v hojném počtu i zařízení vyrobená sice doma, ale mající svůj původ coby stavebnice zakoupené v daleké Asii. Vše si bylo možno takříkajíc vlastnoručně osahat i prakticky vyzkoušet. Odborné diskuze probíhaly až do pozdních večerních hodin, přičemž někteří hamové, ubytovaní ve městě, dali přednost příslušným občerstvounám a přesunuli se tam.
    Oficiálně bylo Setkání zahájeno v sobotu okolo deváté hodiny ranní, ale už od sedmi hodin byl v zasedací místnosti opět čilý ruch. Někteří z hamů, kteří nocovali ve spacácích přímo v místě setkání, už zkoušeli condx a prolaďovali pásma, jiní využívali námi nabízené občerstvení a diskutovali v bufetu, sousedicím se zasedací místností, u kávičky, párečků nebo guláše. Přibližně v devět hodin, poté co se místnost zaplnila, se ujal slova Ivan OK1PI, přivítal všechny zúčastněné a seznámil je s plánovaným programem.
    Nejprve Milan OK1DMP zhodnotil průběh letošního OK-OM QRP závodu – Memoriálu Karla Běhounka. Vyhlásil vítěze a rozdal patřičné diplomy. Dále se věnoval objasnění systému vyhodnocení a vyhodnocovacímu softwéru. Došlo i na okomentování podmínek, které panovaly po dobu contestu a souvisejícím komentářům účastnivších se hamů. Následovala velmi zajímavá prezentace Milana OK1IF o tom co všechno je možné vyrobit z čínských stavebnic a za kolik peněz kolik muziky je od toho možno očekávat. Prakticky vše o čem mluvil bylo možno vidět a osahat přímo na místě. Pro zájemce o něco konkrétního doporučuji odkaz na Milanovy stránky.
    Dále dostal slovo opět Milan OK1DMP a pohovořil, jako tradičně každým rokem, o některém z digi módů. Letos si vybral momentálně populární a některými hamy až démonizovaný provoz FT8. Bylo možno dozvědět se i některé ne až tak známé vychytávky, například spolupráci WSJTX s Loggerem32.
    Po Milanovi se chopil mikrofonu Pavel OK1DNZ a věnoval se problematice VNA. A protože je v tomto oboru skutečný profík, úroveň jeho prezentace tomu odpovídala. Nejprve pohovořil o teorii měření a potom názorně ukázal, jak vše prakticky využít při návrhu vlastního VNA. Na Setkání přinesl výsledek svého snažení, který si nejen navrhl, ale i zhotovil, jak se říká od A až do Z. Mohu potvrdit, že se nesnažil marně, jeho VNAčko směle strčí do kapsy běžně komerčně nabízené přístroje a to vše za bezkonkurenčně nižší cenu.
    Na závěr neplánovaně a o to zajímavěji pohovořil Jožo OM6TC o tom, jak si splnil svůj životní sen expedicí do JW.
    Po všech plánovaných i neplánovaných přednáškách a prezentacích pokračovala volná zábava a množství rozličných diskuzí o všem možném i nemožném, jak to už tak mezi hamy bývá. Ono vlastně bylo možno diskutovat i během přednášek, aniž by dotyční produkovali nežádoucí QRM. Stačilo se uchýlit za dveře do přilehlého bufetu, kde po celou dobu Setkání vládl za pultem Honza OK1JD a zásoboval zájemce všelikými poživatinami a nápoji, dodávanými operativně ze sousední kuchyně OK1KCR, kde vládly Iva (XYL OK1FRD), Romana (XYL OK1DNZ) a Linda (YL OK1CMA). Všem jim za veškeré vynaložené úsilí patří můj velký dík.
    Po obědě se sál i přilehlé prostory pomalu vyprázdnily a Ivan OK1PI letošní QRP setkání ukončil. Snažili jsme se, aby se všem zhruba osmdesáti účastníkům u nás v Chrudimi líbilo a podle ohlasů doufám, že se nám to i povedlo.


Foto OK1FRD

všechna práva vyhražena

© 2018

Home