V sobotu 18.března se v Chrudimi uskutečnilo v pořadí už 32. QRP setkání, neboli setkání příznivců provozu QRP, CW, radiobastlení a radioamatéření obecně. Vzdálenější účastníci se začali sjíždět už v pátek odpoledne. Bylo jich letos poměrně dost. Hodně kamarádů hamů přijelo z OM, bohužel nebyla tradiční účast kolegů kverpířů z SP. Už od odpoledních hodin byl taky k dispozici, péčí pana předsedy našeho radioklubu OK1KCR Ivana OK1PI, tradiční, léty osvědčený LW. Tento kus lakovaného drátu, mířícího z okna místnosti Setkání na strom u parkoviště, opět dobře prověřil všechny ty L, Pí a nevím ještě jaké, články přivezené na ukázku účastníky Setkání. Vše fungovalo k naprosté spokojenosti krabiček do této antény vysílajících a potažmo tedy i hamů s těmito krabičkami manipulujících. Provoz, odborné diskuze a kamarádské klábosení trvalo až do pozdních večerních hodin.
V sobotu v Chrudimi od rána pršelo, ale i přesto už okolo osmé hodiny byl sál, sousedící s místnůstkou našeho radioklubu, poměrně slušně zaplněn. Od ranních hodin bylo taktéž k dispozici občerstvení, na čemž měly hlavně podíl naše milé manželky, jmenovitě Romana (XYL OK1DNZ) a Iva (XYL OK1FRD). Před devátou hodinou přestaly na prezentační listině, obhospodařované tradičně naším klubovým hospodářem Jirkou, další volačky přibývat a náš pan předseda Ivan OK1PI, tedy usoudil, že nastala ta správná chvíle a QRP setkání 2017 oficiálně zahájil. Jako prvnímu potom předal mikrofon Milanovi OK1DMP, který vyhlásil výsledky letošního QRP závodu - Memoriálu Karla Běhounka. Jako každým rokem přidal i zajímavosti a zkušenosti ze samotného vyhodnocování závodu, včetně poznatků z práce s vyhodnocovacím softwarem.
Poté krátce pohovořil Zdeněk OK7DR o OK QRP fóru. Řekl základní informace, o co se vlastně jedná a jak se přihlásit.
První ze dvou letošních technických přednášek měl potom Pavel OK1DNZ. Téma bylo "softwarově kompenzovaný diodový detektor". Bylo to hodně zajímavé povídání o tom, jak se Pavel úspěšně pokusil nejen nahradit archaickou germaniovou diodu moderním řešením, ale dosáhnout ve výsledku i mnohem lepších vlastností. To vše tak, aníž by použil k tomu určené speciální, pro amatéry cenově nedostupné komponenty.Povedlo se mu to a přineslo to i hodně bonusů navíc. Myslím, že srdéčka eventuelních konstruktérů různých PSV metru, reflektometrickych ochran apod, musela při této přednášce plesat.
Druhou přednáškou bylo povídání Vládi OK1EG (OK1SVB) o konstrukci kmitočtové ustředny QRP TCVR s obvodem Silicon Labs SI5351. I toto vzbudilon mezi přítomnými hamy zájem a Vláďa ještě následně diskutoval se zájemci o tuto problematiku.
Tím byla zakončena ta oficiálnější část Setkání a nastala volná zábava. Kdo chtěl, mohl si osvěžit zrak pohledem na projekční plátno, kde byla ke shlédnutí videa známých DX-expedic z nedávné doby a různé prezentace radioamatérů ve sdělovacích prostředcích, určené pro laickou veřejnost. Účastníci Setkání se postupně rozešli, tak jako každoročně, krátce po obědě.
Doufám, že se letošní QRP setkání v Chrudimi všem líbilo, stejně jako mně. A ještě nakonec, potom co jsem byl na nedavném sjezdu ČRK svědkem dlouhých diskuzí o různých dotacích, bych rád uvedl, že jsme tuto akci, stejně jako ty minulé, uspořádali, aniž by nás napadlo kohokoliv o cokoliv žádat. "Dotací" byl náš volný čas a energie tomuto věnovaná, za což hlavně naším rodinným příslušníkům a příslušnicím nehamům, tímto děkuji.