Polní den Vestec 2016

    Letošní Polní den pro mne začal ve středu. Nevím jestli mám napsat už ve středu, nebo až ve středu. Vzhledem k létům minulým, kdy jsem byl na Vestci většinou od úterního odpoledne, by se slušelo napsat až ve středu, ale vzhledem k spoluhamům, kteří se začali pozvolna sjíždět během čtvrtka, to bylo už ve středu. Využil jsem tentokráte supportu mladšího synátora Petra coby řidiče a pomocné ruky. V podvečer jsme vyložili na kopci veškerý proviant a hned jsme zajeli k dvornímu dodavateli pěnivého moku Vlastíkovi do Ždírce. Tam nás už čekalo,jako tradičně, kompletní stáčecí zařízení a dva sudy. Ale, nejen že sudy byly tentokráte jenom dva, ale ještě navíc byl jeden větší a druhý menší, tedy 50 + 30 litrů. Toto množství jsem objednal po zralé úvaze a po zkušenostech z posledních roků. Kde jsou ty časy nespoutaného mládí, kdy bylo na Vestci sudů pět a v neděli už nebylo co pít ! To už není ani pravda...Holt byli jsme mladí a bylo nás na kopci víc a delší dobu. Můj letošní předpoklad vyšel do puntíku. Účast sice obvyklá, ale....Jeden z hamů měl po dobu PD pohotovost v práci, tudíž nepil a další z hamů se léčil antibiotiky. Tomu ale pěnivý mok z Vysočiny chutnal a dbal rady strýčka Googla, kterého se před contestem trpělivě dotazoval zda pít či nepít tak dlouho, až se konečně dopídil příznivé informace, že pěnivý mok je na tuto chorobu to pravé ořechové. Navíc ze získaných faktů prý jednoznačně vyplynulo, že použité léčivo v kombinaci s pivem přináší teprve ty kýžené výsledky.
    Večer Petr, kterému tímto za veškerou podporu děkuji, odjel zpátky do domácího QTH a na kopci jsem zůstal já, příjemně vrnící chlaďák, 2 sudy a ostatní proviant. Byl nádherný letní večer a já jsem si plně užíval fascinujícího pohledu na zapadající slunce přes orosený půllitr se zlatým, skvostně řetízkujícím mokem. V tu dobu seděla ke své škodě skupina spoluhamů v naší domácí klubové kavárně v Chrudimi. Co k tomu dodat....???
    Ve čtvrtek ráno, po noci v panváglu strávené ve společnosti četných komárů, jsem postavil stan a očekával příjezd kamarádů. První dorazil Láďa FCR, XYL Blankou byl bleskově, spolu s proviantem, vysazen. Připomínalo to výsadek spojenců v Normandii (celá akce trvala snad necelých 5 minut) a auto s Blankou a Láďovým synátorem Tomášem zmizelo v dáli. Na kopci jsme tedy aktuálně byli: Láďa FCR, já, příjemně vrnící chlaďák, 2 sudy a spousta proviantu. Láďa, jakožto zkušený ham, neváhal a ze všeho nejdříve z hromady bagáže vybalil svůj pullitr a už jsme byli dva, kteří si užívali vestecké pohody, čekaje na další hamstvo. A netrvalo dlouho a dočkali jsme se. Během čtvrtečního odpoledne přijeli Lukáš OK1MHW s Kubou a Vojtou, Ivan OK1PI, Pavel OK1DNZ a taky se krátce zastavil Vláďa OK1SVB se svým čtyřnohým přítelem Ozym. Ač je to k nevíře, veškeré antény se nám tentokrát podařilo postavit už ve čtvrtek. Důvodem byla stálá hrozba deště a bouřky. Vše se naštěstí stihlo zasucha a bez větších problémů.
    Páteční dopoledne bylo ve znamení velmi dobré nálady, k níž nemalou měrou přispěl příjezd Bohouška OK1PBB. Nepřijel sám, ale přivezl sebou svoji tradiční skvělou Bohušovici. S tím jak mezi námi tato tekutina v typickém obalu kolovala a jak jí ubývalo, tak narůstala naše činorodost. Bez problému jsme bleskově postavili bílý pavilon, jako ochranu proti sluníčku, což byl ale jenom začátek, tím naše aktivity zdaleka nekončily. Zkušený, kreativní organizátor různých aktivit pro své dva synátory, Lukáš OK1MHW, rozšířil své pole působnosti i na, v tu chvíli ke všemu svolné, spoluhamy a připravil pro nás hon na lišku, neboli ROB. Kupodivu se toto setkalo s kladnou odezvou a našlo se dosti zájemců o hledání ukryté lišky. Já jsem mezi ně pravda nepatřil a musím se přiznat, že jsem měl dokonce obavy, zda všechny kamarády, vybíhající směle do okolních polí a lesů, ještě do konce PD uvidím. Dlužno dodat, že jsem se mýlil. Vrátili se v pořádku všichni a tvářili se navíc celkem spokojeně. Na kopec mezitím dorazil Marten OK1CMA s tradičními stejky, Jarda OK1IOA se svým proslulým, malým A-stanem a kompletní zbytek OK1FCR teamu. Odpoledne byl taky posílen FRD team, anžto mne přijeli podpořit starší synátor Honza OK1JD a moje XYL Iva. V tradičním maxihrnci sebou taky přivezli komplet hotový guláš, mistrovský to kulinářský výtvor mojí XYL, takže jsme letos nemuseli s Láďou FCR dotvořovat a zahušťovat na kopci jako vloni, kdy jsem vařil já, HI.
     Počasí bylo celý pátek velmi příjemné a tak nic nebránilo tomu, abychom den zakončili u tradičního táboráčku, tradičně opečovávaného Martenem CMA, s tradičními obavami FCR teamu o stan zvaný šapitó. Letos navíc netradičně byl přímo nad ohništěm zavěšen dipol na 14MHz, kterýžto si tam už před PD umístil Pavel OK1DNZ za účelem udělat si během pobytu pár spojeníček na svém portejblovém zařízení. Martenem mocně podporované plameny šlehaly občas až do několikametrové výše a vypadalo to, že dipólek je docela v ohrožení. Naštěstí mohutně přikládajícímu Martenovi, ohňovému to idolu vestecké mládeže, začalo docházet fajrovací palivo a anténa byla tímpádem zachráněna.
    Sobotní ráno bylo ve znamení KV /p aktivit. Honza OK1JD byl v panváglu, do kterého se v noci přestěhoval z našeho rodinného stanu, vypuzen mým údajným hlasitým chrápáním, probuzen obtížným hmyzem. Usoudivše, že jeho snahy o spánek jsou marné, vybalil SW30, natáhl dipólek a snažil se o nějaké to QSO. O několik hodin později zaktivizoval o 20m dále svoje /p QTH i Pavel OK1DNZ. Vzdálenost mezi oběma stanovišti byla sice 20m, ale Honza byl na strategickém místě kousek od našeho polního výčepu. A nyní se naplno projevily fenomenální možnosti radioamatérské komunikace. Oba hamové si nejprve křičíc na sebe domluvili CW QSO na 30m. Potom co navázali spojení a vyměnili si reporty (oboustraně 599+60dB), uskutečnil Pavel urgentní telegrafickou objednávku natočeného, orošeného piva i s donáškou. O toto se již postarali naši mladí výčepní, kterým Honza tento požadavek okamžitě tlumočil.
    Ivan OK1PI během dopoledne vybudoval vysílací pracoviště pro PDM. Kupodivu jsme netradičně vše stihli do začátku závodu a naši mládežníci, Vojta s Kubou, mohli vyjet včas. Na Vojtově provozu byla vidět praxe z Provozních aktivů, kterých se s tátou Lukášem OK1MHW účastní a spojení mu pěkně přibývala. Mladší Kuba se ale vůbec nedal zahanbit a musím se přiznat, že jsem byl jeho pohodovým přístupem, s absencí jakéhokoliv ostychu překvapen a nadšen. Po PDM klubový technik přestavěl setup pro hlavní závod a mohlo se začít. Začali jsme, jak je naším zvykem, se zhruba 10min spožděním, ale vše zatím fungovalo jak mělo.
    I když počasí nám zrovna nepřálo, přivítali jsme v sobotu tradiční návštěvy: Libora OK1FPL, Edu OK1HEH s XYL Zdenou OK2PLH, Václava OK1WVL (tentokrát přijel autem, ne na NSU) a taky jednu netradiční, anténáře Vlastíka B. Večer opět ohýnek a den jsme zakončili ohňostrojem v upomínku na bitvu u Hradce Králové v roce 1866. Kulaté výročí 150 let této významné události připadlo právě na zítřek, neděli 3.července.
    Počasí se během noci umoudřilo a vstávali jsme do pěkného nedělního rána bez deště. Hned za ranního kuropění nás navštívil Jirka OK1VJN. Bylo to v době, kdy ještě většina hamstva spala, ale já jsem už balil a uklízel do auta PA, který se v noci odporoučel. Klubový technik byl nucen přestavět setup a závod jsme potom dokončili, bez dalších problémů, se sníženým výkonem. Během nedělního dopoledne přijel na Vestec taky Petr OK1BP a využil pracoviště na 70cm vybudované Martenem a Lukášem už před PDM.
    Polní den OK1KCR na Vestci 2016 se opět vydařil. Počasí nám vcelku přálo, piva nebylo ani mnoho ani málo, hermelíny byly správně naleželé, stejky dobře vykořeněné, gulášek jedna báseň a nakonec to hlavní: nálada, jak by konstatoval Oldík OK1HON, UFB ! Letošní polňák byl v mém případě, pokud dobře počítám, 29. v pořadí. Poprve jsem byl na Vestci v roce 1987 (ještě to zkusím ověřit, ale myslím, že je to tak) a žádný rok jsem nevynechal, takže pokud okolnosti budou příznivy mé účasti příštím rokem, byl by to pro mne jubilejní 30. Polní den.


MHW team buduje dočasné ubytování

MHW team buduje dočasné ubytování

Kubík zkoumá borůvčí kousek od stanu

Kubík zkoumá borůvčí kousek od stanu

Stan je skoro postavený

Stan je skoro postavený

Doplňuji chybějící kolíky (tnx OK1DNZ)

Doplňuji chybějící kolíky (tnx OK1DNZ)

Čtvrteční odpolední siesta

Čtvrteční odpolední siesta

Kuba u výčepu, Vojta píše čárku

Kuba u výčepu, Vojta píše čárku

Přijel Vláďa OK1SVB

Přijel Vláďa OK1SVB

Vláďa OK1SVB, Pavel OK1DNZ a záda Ivana OK1PI

Vláďa OK1SVB, Pavel OK1DNZ a záda Ivana OK1PI

Vojta a Ivan OK1PI

Vojta a Ivan OK1PI

Bohouš OK1PBB přivezl tradiční Bohušovici

Bohouš OK1PBB přivezl tradiční Bohušovici

Pavel OK1DNZ a Bohušovice

Pavel OK1DNZ a Bohušovice

Bohušovice v rukách samotného tvůrce

Bohušovice v rukách samotného tvůrce

Rychtář 11°, Láďa OK1FCR a Bohušovice

Rychtář 11°, Láďa OK1FCR a Bohušovice

Bohouš OK1PBB, Vojta a Ivan OK1PI

Bohouš OK1PBB, Vojta a Ivan OK1PI

Vestecké zátiší

Vestecké zátiší

Bohoušek OK1PBB

Bohoušek OK1PBB

Vojta instruuje Láďu OK1FCR před ROB

Vojta instruuje Láďu OK1FCR před ROB

Láďa OK1FCR určuje směr postupu

Láďa OK1FCR určuje směr postupu

Všechno je jasné, teď to ještě uložit do hlavy

Všechno je jasné, teď to ještě uložit do hlavy

Pavel OK1DNZ vzpomíná na mládí

Pavel OK1DNZ vzpomíná na mládí

Na trať se chystá Ivan OK1PI

Na trať se chystá Ivan OK1PI

Láďa radí, Lukáš jde pro občerstvení

Láďa radí, Lukáš jde pro občerstvení

Našeho vedoucího to evidentně zaujalo

Našeho vedoucího to evidentně zaujalo

Ještě správně naladit....

Ještě správně naladit....

Poslední doušek iontového nápoje na cestu a možno vyrazit

Poslední doušek iontového nápoje na cestu a možno vyrazit

Ivan OK1PI a záda Pavla OK1DNZ

Ivan OK1PI a záda Pavla OK1DNZ

Stavba pavilónu

Stavba pavilónu

Mládež vydatně pomáhá

Mládež vydatně pomáhá

Vojta OK1MHW team

Vojta OK1MHW team

Pavel OK1DNZ, vzadu běží Vojta

Pavel OK1DNZ, vzadu běží Vojta

Pavel OK1DNZ, Vojta už proběhl

Pavel OK1DNZ, Vojta už proběhl

Páteční siesta, v popředí Jarda OK1IOA

Páteční siesta, v popředí Jarda OK1IOA

Láďa OK1FCR ve stínu pod fíky poslouchá slavíky

Láďa OK1FCR ve stínu pod fíky poslouchá slavíky

Blanka XYL Ládi OK1FCR

Blanka XYL Ládi OK1FCR

Iva gratuluje za celý FRD team Ivčounovi k jeho polokulatinám

Iva gratuluje za celý FRD team Ivčounovi k jeho polokulatinám

Oslavenec je evidentně potěšen

Oslavenec je evidentně potěšen

Pavel OK1DNZ a Vláďa OK1SVB

Pavel OK1DNZ a Vláďa OK1SVB

Iva s Vojtou v zadumání

Iva s Vojtou v zadumání

A nevymýšlíš si Vojtíšku ?

A nevymýšlíš si Vojtíšku ?

Klubový ohňostrůjce v akci

Klubový ohňostrůjce v akci

Není nic co by mohlo Martenovým plamenům odolat

Není nic co by mohlo Martenovým plamenům odolat

Shoří i maxipolena

Shoří i maxipolena

Honza OK1JD a jeho QRP pracoviště

Honza OK1JD a jeho QRP pracoviště

OK1JD a CW QRP provoz na SW30

OK1JD a CW QRP provoz na SW30

Portejblové pracoviště Pavla OK1DNZ

Portejblové pracoviště Pavla OK1DNZ

Ta krabice na zemi je mohutný akumulátor

Ta krabice na zemi je mohutný akumulátor

Elecraft KX3 v akci

Elecraft KX3 v akci

OK1DNZ/p loc JN79VS

OK1DNZ/p loc JN79VS

Honza OK1JD, Pavel OK1DNZ a Jarda OK1IOA

Honza OK1JD, Pavel OK1DNZ a Jarda OK1IOA

Elecraft KX3 + PA

Elecraft KX3 + PA

Pavel OK1DNZ a SSB QSO na 14MHz

Pavel OK1DNZ a SSB QSO na 14MHz

Pavlovo portejblové QTH

Pavlovo portejblové QTH

Iva s Láďou OK1FCR obsluhují polní sprchu

Iva s Láďou OK1FCR obsluhují polní sprchu

Hrnec s gulášem, v pozadí autorka této skvělé pochoutky

Hrnec s gulášem, v pozadí autorka této skvělé pochoutky

Hamstvo hamá

Hamstvo hamá

Lukáš OK1MHW s Kubou na 70cm pracovišti během PDM

Lukáš OK1MHW s Kubou na 70cm pracovišti během PDM

Nejmladší operátor OK1KCR v akci

Nejmladší operátor OK1KCR v akci

Taťka se tváří spokojeně

Taťka se tváří spokojeně

Kuba poslouchá protistanici....

Kuba poslouchá protistanici....

A už odpovídá

A už odpovídá

Jakub na 2m pracovišti během PDM s Honzou OK1JD

Jakub na 2m pracovišti během PDM s Honzou OK1JD

Operátoři měli k dispozici nový signalizační systém

Operátoři měli k dispozici nový signalizační systém

Jakub během QSO na 2m v PDM

Jakub během QSO na 2m v PDM

Hlavní operátor PDM na 2m Vojta se narychlo posilňuje

Hlavní operátor PDM na 2m Vojta se narychlo posilňuje

Marten OK1CMA spící, Libor OK1FPL sedící a Ivan OK1PI

Marten OK1CMA spící, Libor OK1FPL sedící a Ivan OK1PI

Marten OK1CMA přes den spící, v noci bdící

Marten OK1CMA přes den spící, v noci bdící

Spokojený Láďa OK1FCR

Spokojený Láďa OK1FCR

Ivan OK1PI a Eda OK1HEH

Ivan OK1PI a Eda OK1HEH

Libor OK1FPL

Libor OK1FPL

Dvě moravačky: Iva a Zdenka OK2PLH

Dvě moravačky: Iva a Zdenka OK2PLH

OK1FCR cykloteam

OK1FCR cykloteam

Marten OK1CMA a OK1FCR cykloteam

Marten OK1CMA a OK1FCR cykloteam

Pavel OK1DNZ, Eda OK1HEH a Blanka

Pavel OK1DNZ, Eda OK1HEH a Blanka

Libor OK1FPL

Libor OK1FPL

Zlatavému moku ani Blanka neodolá

Zlatavému moku ani Blanka neodolá

Odpolední sněm

Odpolední sněm

Edovo bříško, Martin OK1CMA, Libor OK1FPL, Václav OK1WVL a Iva

Edovo bříško, Martin OK1CMA, Libor OK1FPL, Václav OK1WVL a Iva

Vzácná, milá návštěva anténář Vlastík

Vzácná, milá návštěva anténář Vlastík

Dívčí sněm

Dívčí sněm

Dívčí sněm: Iva, Blanka, Katka a Zdenka OK2PLH

Dívčí sněm: Iva, Blanka, Katka a Zdenka OK2PLH

Eda OK1HEH a dívčí sněm

Eda OK1HEH a dívčí sněm

Diskuze ve stínu pavilónu

Diskuze ve stínu pavilónu

Prší, prší jen se leje....

Prší, prší jen se leje....

Hamové jsou v panváglu, lavička osiřela

Hamové jsou v panváglu, lavička osiřela

Poslední dva mohykáni, déšť jim nevadí

Poslední dva mohykáni, déšť jim nevadí

Jako by na pravé straně stolu něco chybělo...

Jako by na pravé straně stolu něco chybělo...

Polní kvíti na paměť PA, který tu ještě v noci pracoval....

Polní kvíti na paměť PA, který tu ještě v noci pracoval....

Nedělní rozbřesk a Jirka OK1VJN

Nedělní rozbřesk a Jirka OK1VJN

Blanka u nedělní snídaně

Blanka u nedělní snídaně

Tradiční vestecký půllitr našeho pana vedoucího

Tradiční vestecký půllitr našeho pana vedoucího

Pavel OK1DNZ a Ivan OK1PI se vyhřívají na sluníčku

Pavel OK1DNZ a Ivan OK1PI se vyhřívají na sluníčku

Spokojený ham

Spokojený ham

Závěrečná inventůra

Závěrečná inventůra

Tak kolik toho kdo vypil...

Tak kolik toho kdo vypil...

Závěr inventůrní komise: 160piv vypito, 160piv zapsáno

Závěr inventůrní komise: 160piv vypito, 160piv zapsáno

Děvčata nečekala na očistný déšť a pustila se do mytí nádobí

Děvčata nečekala na očistný déšť a pustila se do mytí nádobí

Petr OK1BP na 70cm pracovišti

Petr OK1BP na 70cm pracovišti

Petr OK1BP

Petr OK1BP

Petr OK1BP PD 70cm loc JN79VS

Petr OK1BP PD 70cm loc JN79VS

Vestecká omladina Vojta a Jakub OK1MHW team

Vestecká omladina Vojta a Jakub OK1MHW team

Foto OK1FRD

všechna práva vyhražena

© 2016

Home