Úvodem tentokrát trochu statistiky. Letošní Polní den byl už 66tý v pořadí, přičemž naše kolektivka se účastnila už jednoho z prvních ročníků, který se konal v roce 1950! Tehdy jsme ještě nebyli OK1KCR, alébrž OK1OCR. Óčka na káčka se měnily nařízením shora až o několik let potom. Zajímavostí je, že ačkoliv jsme objevili v klubovém archivu diplom vydaný vyhodnocovatelem závodu za účast v tomto ročníku PD, nikde ve výsledcích, uveřejněných v tehdejších radioamatérských časopisech, OK1OCR nefiguruje. Proč tomu tak je se mně doposud nepodařilo vypátrat.Já jsem se s naší kolektivkou zúčastnil PD poprvé v roce 1987 a jelikož jsem od té doby žádný ročník nevynechal, tak letos už to pro mne byl 29.ročník. To je hrůza jak ty roky utíkají ! Mimo asi třech ročníků, které jsme odjeli, v rámci testování sousedních kót někdy v devadesátých létech, z Pešavy nedaleko Hlinska, stále vysíláme ze stejného kopce, z Mekky chrudimských hamů - Vestce JN79VS. Ale dost už dávné historie.
Na kopec jsem se tentokrát vypravil ve středu. Byly doby, že jsem vyrážel na Polńák už v úterý, ale doba se mění a s ní i časové možnosti kamarádů spoluhamů a protože mne nebaví být na kopci sám, tak jsem cestu o den posunul. Výsledkem bylo, že jsem tam sice zase seděl sám, ale naštěstí jenom do večera, kdy dorazil MHW team z Hodonína. Co se dá dělat, příště pojedu asi až ve čtvrtek, nebo v pátek...Zatímco Lukáš s oběma dorostenci budoval dočasnou rodinnou ubytovnu, já jsem od našeho dvorního dodavatele Vlasty přivezl letošní pivní setup. Opět jsme zvolili léty vyzkoušenou konfiguraci 2+1 tj dvě "půlky" neboli 2x50litrů a k tomu ještě jako rezervu jeden malý 30litrový soudek. Vzhledem k tomu, že přesně na termín polňáku hlásili rosničkáři tropická vedra, dala se předpokládat masivní výtoč.
Společnými silami jsme postavili polní výčep a slavnostně narazili první sud. Protože bujný travní porost posekal Lukáš už v neděli a trávu sklidil místní chovatel poníků, tak už nic nebránilo tomu, abychom se plně věnovali všem radostem a požitkům souvisejícím s Polním dnem.Jediný smutný fakt byla nepochopitelná liknavost některých našich kolegů hamů, kteří v rozporu se svými sliby, přijeli až ve čtvrtek v pozdních odpoledních hodinách. Já jsem ve čtvrtek dopoledne na kopci zase osiřel, anžto Lukáš odjel za svými povinnostmi do Hodonína. Abych se tak úplně nenudil, rozpoutal jsem akci "lednice", jelikož jsem hned ráno zjistil, že nás náhle opustila naše stará "kalexka".Tím nastal docela velký problém, vzhledem k tomu, že jsme potřebovali, mimo jiné, uchovat do soboty cca 12litrů základu guláše (v něm 4kg masa) a 3kg naložených syrových stejků. A k tomu navíc to tropické vedro ! Po bleskové telefonní akci se podařilo zajistit díky Petrovi OK1BP jiný chladící stroj. Dopravu operativně zajistil Ivan OK1PI a už v poledne byl nový chlaďostroj na svém místě. Starou lednici hned Ivčoun odvezl na recyklační dvůr, takže proběhla výměna kus za kus. Dlužno podotknouti, že tato ledničková lapálie neměla žádný vliv na kvalitu zlatavého moku, protože nezávislý chladící agregát spojený s kompresorem, pracoval po celou dobu našeho pobytu na kopci naprosto spolehlivě.
Během čtvrtečního odpoledne dorazili tedy i notoričtí opozdilci (nezaměňovat prosím s opozdilými notoriky!!) a tím pádem jsme už byli celkem v hojném počtu. Jak se později ukázalo, problém s nechladící chladničkou nebyl jediným technickým zádrhelem. Dalším problémem byla naše hlavní otočná anténa M2, která odhořela během 2.subregu. Že odhořela, nebyl přitom žádný div, neboť tlačit přes 6mm kablík s F-konektory cca 1kw, tak jak to vymysleli a zkonstruovali soudruzi z USA, není to pravé ořechové. Ani to, že směle deklarují povolený výkon 2,5kw, fyzikální zákony neohne, HI. Lukáš OK1MHW už před polňákem anténu s nemalým úsilím zrekonstruoval, ale měření před závodem nedopadlo dobře. Ještě na kopci se Pavel OK1DNZ pokoušel donutit zpropadenou emskvéru k rezonanci, ale bohužel marně. Je to zatím záhada, ale prostě to nefunguje. Byli jsme tedy nuceni nahradit M2 7el kvadem GW4CQT. Tuto anténu nazýváme "patník". Nejen, že tak vypadá, ale bohužel také tak směruje. Ještě že alespoň náš fix na DL, neboli déelka, nezklamal. Celkově jsme tedy měli vytrčeno v prostoru 26el, což není zase až tak mnoho.
Ještě během pátečního odpoledne se na kopec trousili zpozdivší se hamové. Lukášova XYL Hanka přivezla Honzu OK1JD z našeho FRD teamu, který se dopravil autobusem do Nasavrk a mimo působení coby dozor při PDM a samotného vysílání v závodě měl ještě domluveno s Pavlem OK1DNZ, že si nastaví vícepásmový KV dipol, který sám vlastnoručně zhotovil. Pro Pavla, vybaveného právě dokončeným VNA vlastní konstrukce, to nebyl vůbec žádný problém. Pro nás přísedící bylo zážitkem sledovat displej tohoto UFB měřáčku a zároveň to pro nás všechny byla satisfakce, že přece jenom fyzika funguje, o čemž jsme někteří, po předešlém mortýriu s M2, už začali mírně pochybovat. Já jsem zároveň s pomocí Ládi OK1FCR a jeho synátora Tomáše dokončoval tradiční vestecký guláš. Letos se vzhledem k velkému pracovnímu vytížení a souvisejícím okolnostem netradičně nezúčastnila PD moje XYL Iva, tudíž jsem si musel zase po létech poradit sám. No, co bych povídal, to závěrečné zahušťování nám tedy dalo zabrat. Až po tom co Láďa vypůjčil ve vesnici chybějící kuchyňské pomůcky, konkrétně cedník, tak jsme to zvládli k plné spokojenosti.
Jako každým rokem tak i letos byly, mimo tradiční konzumace rozličných pochutin, na pořadu odborné diskuze na všeliká témata. Plamenný spor se například rozhořel poté, co se Ivan OK1PI, jinak elitní klubový CW operátor, zmínil jakým způsobem nedávno dával na pásmu vykřičník. Nám ostatním, řadovým CW operátorům, se to nezdálo a oponovali jsme mu, tvrdíc že má vlastní pojetí morse, přičemž si dokonce i vymýšlí nové znaky. On však byl jako obvykle skálopevně přesvědčen o své pravdě. Copak o to, že se vykřičník dává -- .. -- určitou logiku má, neboť je to vlastně znegovaný otazník, ale o tom kdo měl pravdu musí rozhodnout až literatura nejryzejší, kterou je tzv "Šedý mozek" neboli bible OK hamů.
Během vlastního závodu se nám nevyhnuly technické problémy. Tropická vedra dala našim strojům docela zabrat, několikrát jsme museli provoz přerušit a nechat krabičky alespoň trochu ochladit. Navíc v noci si střelila lampička v jednom z lineárů, naštěstí to odnesl jenom zdroj předpětí a po rozborce/sborce a výměně pojistky mohl být tento PA opět zařazen do našeho setupu. Podmínky nebyly až tak špatné, v noci přišlo na CW několik anglánů. Co se WX týká, byl to jeden z nejteplejších polňáků co pamatuju. Ještě že fungovala veškerá chladící technika a zároveň taky Lukáš OK1MHW coby řidič, který několikráte vyvezl přehřáté hamstvo k nedalekému rybníku. A kdo že se letos, i když třeba jenom nakrátko, objevil na Vestci ? Dfm, že na nikoho nezapomenu, pokud ano, tak se moc omlouvám. Takže: Lukáš OK1MHW + Vojta + Kubík + Hanka, Láďa OK1FCR + Blanka + Tomáš (přijeli kolmo), Petr OK1BP, Pavel OK1DNZ + Romana, Ivan OK1PI + Vlasta + hafanka Lucinka, Martin OK1CMA, Bohoušek OK1PBB, Jarda OK1IOA, Vláďa OK1SVB + hafan Aronek, Libor OK1FPL + Marta + rodinný přítel, Míla OK3RM + Lenka, Pepa OK1VKC + Vašek OK1FAI, Jirka OK1VJN + XYL + hafanka, Eda OK1HEH + Zdenka OK2PLH, Láďa OK1FRD + Honza OK1JD. Tak snad jsem opravdu na někoho nezapomněl a taky doufám, že si všichni výše jmenovaní letošní Polní den užili stejně jako já.