Sólo výlet na Hostýn

     V srpnu jsme trávili s rodinkou část dovolené u manželčiných rodičů u Holešova. Už při plánování pobytu jsme počítali s koly a zároveň jsme chtěli vyzkoušet nově zakoupený střešní autonosič i se třemi držáky kol. Na obrázku je mezi koly umístěn ještě křovinořez, protože dovolená není jenom odpočinek :-).

Kola na aute (26kB)

Vše se osvědčilo, jenom jsem udělal poznatek, že cca 200km jízda kola na střeše auta pořádně prověří šroubové spoje na bicyklu a je potom potřeba všechno zkontrolovat a povolené dotáhnout. Po dvou odpoledních výletech do blízkého okolí i s dětmi, tzn. velmi rekreačním tempem s častými zastávkami, jsem se rozhodl uskutečnit dřívější záměr a zkusit co se mnou udělá terénní vyvýšenina - kopec zvaný Hostýn. Byl jsem tam v minulosti už několikrát, ale na kole ještě nikdy. Den "D" tedy přišel 11.8. a hodina "H" krátce po obědě. Ačkoliv do té doby nejenže nepršelo, ale celý týden ani nebyly žádné náznaky deště, jak jinak, v den "D" bylo zataženo a dusno jako před bouřkou.
      Do Bystřice pod Hostýnem jsem jel poměrně členitým terénem oklikou přes okolní vesničky. Šlapalo se celkem pohodově, ale těsně před Bystřicí mne zastihly první kapky a u velkého parkoviště na okraji Bystřice se pořádně rozpršelo i s doprovodem hromů a blesků. Naštěstí hned vedle je restaurace, kde jsem i s kolem našel útočiště. Popil jsem něco pěnivého iontového nápoje zvaného Radegast a čekal na zlepšení počasí. Po asi hodině se déšť změnil zase jenom na kapky a já jsem vyrazil směrem nahoru na kopec. Po dešti se perfektně dýchalo a tak jsem bez problémů vyjel na jeden zátah až nahoru. Rychlost se dle cyklocomputeru pohybovala mezi 8-10 km/h a po perfektním asfaltu to šlo pěkně. Za celou dobu jsem potkal jenom pár kolegů cyklistů vracejících se dolů, jinak žádné auto ani žádný jiný dopravní prostředek směrem nahoru. Po cca 4km a překonání 400metrového výškového rozdílu jsem mohl dodat tělu potřebný pěnivý iontový nápoj v restauraci nahoře na kopci (byla to zase značka Radegast).

Pohlednice z Hostyna (22kB)

Podíval jsem se ještě k větrné elektrárně a k rozhledně a protože se jednak začalo smrákat a druhak zase mírně poprchávat, nasedl jsem na svého Compacta a odfrčelsi to zpátky do nížiny. Byl to dolů docela pěkný fofr - netrvalo to ani 10 minut. Zbytek cesty z Bystřice proběhl bez problémů a v sedm hodin večer už jsem opékal s rodinkou buřty na naší dočasné rodinné základně.
Zpět na hlavní stránku