Setkání Holice 2009

    Letošní jubilejní Setkání v Holicích se konalo netradičně o týden dříve než ostatní roky, ale náš FRD team tradici dodržel a nechyběl ani v pátek, ani v sobotu. V pátek, a to je již u nás taky tradicí, jsme přijeli sami, bez XYL Ivy, ráno autem, kterážto dorazila odpoledne autobusem, aby nás odvezla domů. Ráno nás přivítalo UFB letní počasí, které vydrželo až do večerních hodin, možná bylo toho vedra až trochu moc. Poté, co jsme pozdravili oba Bédy z OK1KPA, vypravili jsme se nejdříve do haly, ke stánku ČRK, kde jsem se zajímal o nové mapy. Ubezpečili jsme se, že mají dostatečnou zásobu a vlastní nákup jsme odložili až na později. Chvilku jsme postáli u stánku QRP klubu a poklábosili s Liborem OK1FPL a spol. Musím se pochlubit, že při naší další návštěvě tohoto stánku jsme klukům "udělali kšeft" - koupili jsme pěkná trička s logem OK QRP klubu. U stánku italského výrobce jsme se pokochali krásnými telegrafními pastičkami, přičemž Honza OK1JDR si na jednu z nich zkusil zahrát. Mezičasem jsme taky několikrát prošli venkovní blešák a tak jako minulé roky jsme osvěžovali zrak pohledem na různé užitečné i neužitečné harampádí. Řekl bych, že každým rokem přibývá počet klasických pouťových trhovců, což ovšem neznamená, že by bylo k vidění méně radioamatérského šrotu (myšleno materiálu, nikoliv radioamatérů našrot). Ale musím si taky postěžovat. Jedna věc se mně letos nelíbila. Ono totiž stinnou stránkou většiny akcí, kde se sejde hodně lidí, je "podnikání" skupin zlatokopů ve stáncích s občerstvením. Například Pod Břízkami bylo vidět,že celý prostor ovládá jeden klan, bohužel s chováním na úrovni abolventů pomocné školy. Mám obavy, aby se časem z holických Setkání nestaly jen další tzv Trhy (pořádané na tomto místě pravidelně každý měsíc) navíc. Setkání je přece hlavně o tom, aby se jednou za rok setkali hamové, kteří k tomu jinak příležitost nemají a v klidu, třeba u pivečka si pokecali a to že si něco na blešáku koupí, to k tomu patří. Ideální je, a viděl jsem to na jiných Setkáních hamů, když o občerstvení se starají zase hamové, nebo alespoň lidé, kteří vědí o co v radioamatéřině jde. Potom jsou k tomu pokecu úplně jiné podmínky. Vždyť i výdělek z této činnosti by se mohl lecjakému radioklubu hodit. Tak to byla jen taková poznámečka pod čarou.
    Oběd jsme letos absolvovali v restauraci "U Skrblíka" a ač nabídka jídel nebyla nikterak závratná, bylo to v pohodě. Odpoledne jsme navštívili povídání Jirky OK1RI o anténách a musím říci, že to bylo UFB! Ne nadarmo jsou antény jedním z nejvděčnějších radioamatérských témat neb jak známo - "Kolik antén máš, tolikrát jseš radioamatérem"! Bylo to moc zajímavé povídání a nebyl jsem sám komu se líbilo. Honza OK1JDR byl vybrán jako člen oficiální delegace radioamatérů, která je každoročně zvána starostou Holic k přátelskému posezení na radnici, načež se od nás dočasně oddělil a šel za lepším, HI. Mezitím, než se vrátil jsme střídavě poseděli u piva a courali blešákem. Domů jsme odjeli cca v sedm hodin večer.
    V sobotu jsme dorazili do Holic kolem deváté hodiny. Jako v letech minulých byl již blešák v plném proudu, což se poznalo cestou od auta k areálu. Poznalo se to podle množství hamů i nehamů šťastně vlekoucích různé krabičky a jiné užitečnosti opačným směrem. V tuto časnou hodinu se již kupodivu čile v místě setkání pohybovala skupina kamarádů z OK1KCR co spolu chodíme. A to včetně Martena OK1CMA největšího znalce a odborníka přes veškerou veteš. Specielně co se PC šrotu týká, dovoluji si tvrdit, že je odborníkem široko daleko bezkonkurenčním. Každý z nás si udělal něčím radost. Já jsem, jako ostatně každý rok, opět zakoupil nějaký ten harddisk, přičemž se potvrdilo, že cena závratně padá a kapacita se zvyšuje. Marten od samého rána okukoval různé RC vrtulníky až nakonec v pozdním odpoledni neodolal a jeden si zakoupil. Ovšem všechny nás tentokrát trumfnul Péťa OK1FRG, který nakupoval ve velkém stylu ve stánku GESu. Masivních slev umně využil k dovybavení svého hamshacku. Já jsem ještě vyřídil záležitosti okolo QSL lístků a zakoupil mapy. Po dobrém obědě opět v restauraci "U Skrblíka" jsme se zúčastnili přednášky Rogera G3SXW, který poutavě s anglickým hůmorem vyprávěl o svých zkušenostech z různých DX expedic, hlavně do Afriky. Že se mezitím venku mírně rozpršelo, nám až tak nevadilo, mně to vyhovovalo více než ten páteční pařák. Po přednášce jsme se ještě jednou prošli blešákem, chvíli poseděli u piva a celé letošní setkání zakončili dobrou večeří, tentokrát v restauraci "U Černého koně".


Foto Péťa OK1FRDjun

všechna práva vyhražena

© 2009


Home