A1 contest 1999

     Na kótu jsme dorazili "natřikrát". První už v pátek Péťa OK1FRG, potom v sobotu dopoledne Ivan OK1PI a nedlouho po něm já. Láďa OK1FCR, kterého zdržely rodinné povinnosti (je novopečeným otcem druhé ratolesti), se objevil až skoro o půlnoci ze soboty na neděli. Po neslaném, nemastném výsledku ve druhém subregionálu, kterého příčinou byly problémy s anténním systémem (dvojicí kvadů GW4CQT) jsme se rozhodli pro radikální změnu a po létech s kvady jsme se domluvili na nasazení "hitu posledních sezón" dvojantény DL7KM. Toto rozhodnutí jsme udělali hned po nevydařeném subregionálu s tím, že anténu ještě před A1 vyzkoušíme na provozním aktivu. Dopadlo to jako pokaždé. Anténa vytvořená v posledním týdnu před závodem Péťou OK1FRG v garáži byla ve stavu "stavebnice Lego" přivezena  v sobotu k polednímu na kopec a začala intenzivní montážní činnost spojená navíc s činností vývojovou a zásobovací (dokupovaly se ještě chybějící spojovací prvky). Jako "na zavolanou" se zrovna, když jsme byli v nejlepším, objevili kluci z OK1KPA, naši sousedi a stálí rivalové. Když viděl Béda OK1DOZ anténní stožár na zemi a nás okolo, pokýval jenom soustrastně hlavou a říkal něco o tom, že závod končí v neděli a abychom to stihli smontovat alespoň na jeho konec. Načež někteří z nás prohodili, že jim dáváme fóra a že je stejně jako obvykle porazíme, ale nervově labilnější jedinci (nebudu raději jmenovat, že Péťo........) začali tvrdit, že stejně závodíme jenom pro radost, že výsledek nás v podstatě nezajímá a že vlastně deník ze závodu nemusíme ani posílat. No, ono to je vlastně pravda, ale když už na tom kopci jsme, tak proč neudělat pěkný výsledek a nepoměřit se se stejně postiženými jedinci?
      Teď už tedy k vlastnímu průběhu závodu. Celý závod mizerné podmínky i počasí (až do nedělního dopoledne stále mlha a drobný déšť.). Obrovské QRM na pásmu, člověk už je na ledacos zvyklý, ale je to závod od závodu horší a teďkonc to bylo umocněné tím, že se všechno odehrává prakticky jen v telegrafním segmentu dvoumetrového pásma. Každý má občas nějaký problém se signálem, ale to co se dělo po každém zaklíčování OL2R to tedy bylo unikum. Sršení a praskot po celém pásmu, stejný efekt jako kdyby anténa byla pár metru od sršícího izolátoru vn. Už chápu proč se říká óeldvarušička. Nevím, ale mně osobně to po cca 30ti spojeních otrávilo a šel jsem od toho. Holt, když někdo používá 10x větší výkon než ten druhý, tak by měl mít taky 10x větší jistotu, že má signál v pořádku. Asi jsem málo odolný jedinec a budu muset na sobě ještě pracovat, HI.

Ještě k poprve použité "dvojanténě" DL7KM.


DL7KM (14kB)Přestože nebylo mnoho času na nějaké větší testování, vypadá ve srovnání s dvojicí kvadů dobře. PSV bylo v celém pásmu do 1,1 - ani se tomu nechtělo věřit. Péťa OK1FRG odvedl dobrou práci a po nějakých drobných mechanických vylepšeních to vypadá, že bude anténa dobře sloužit. Uvidíme...
     Celkem jak říkám: pamatuju už i hezčí závody a lepší podmínky. Pro případné zájemce je k nahlédnutí deník i grafy ze závodu.

Zpět na hlavní stránku