2.Subregionál 2001

     Po zkušenostech s výstavbou anténní farmy (časovou náročností), které jsme získali v 1.subregionálu, jsme vyrazili na kopec už za sobotního časného ranního kuropění. To by nemělo chybu, ale jak to tak bývá, chybička se přesto vloudila. Za toho kuropění jsme totiž vyrazili jenom my dva s Láďou OK1FCR. A aby to nebylo všechno, tak jsem jakýmsi nedopatřením ještě ke všemu zapomněl doma klíče od panváglu, takže jsme dvě a půl hodiny (to byla doba do příjezdu zbytku teamu t.j. Ivana OK1PI a Péti OK1FRG) dělali jenom takové různé úklidové práce v okolí panváglu. Budeme už muset asi příjmout nějaká opatření, aby konečně byly usnesení (HI) našeho radiokroužku brány na vědomí. Když ono ale většinou trvá poměrně dlouho, než se k nějakému tomu usnesení dopracujeme přičemž paní šéfová v naší hospůdce nelení a roznáší ten zlatý mok s bílým sametem s železnou pravidelností. Výsledek pak je ten, že si nikdo nic pořádně nepamatuje a část mužstva je přesvědčena, že je sraz na kopci v osm a druhá část je stejně přesvědčena, že v deset hodin. Jedině snad zákaz konzumace lihovinových nápojů při zasedání radiokroužku.....To by se však jistě neobešlo bez následků na našem zdraví a potom by už na kopec nejezdil nikdo, protože bychom všichni trpěli abstinenčními chorobami - Brrrrrr!
    V cca 10.30 jsme tedy konečně začali budovat tu naši anténní farmu. Nejdřív 2xDL7KM do DL s pomocným stožárem, potom 1xDL7KM na hlavní stožár a nakonec kolineární vertikál (bílou hůl) na další "pomocný" stožár. A všechno co k tomu patří - různé krabičky a spousty a spousty kabelů. Nedošlo k původně plánované výměně koaxu k DL anténě, protože jsme narazili  na problém s konektory, neměli jsme prostě ten správný průměr N konektoru, dovezené byly menší - sice jenom nepatrně, ale to stačilo k tomu, aby byly k ničemu. Kupodivu však nenastal žádný závažnější problém a vše jsme v celkem rozumném čase zdárně zvládli.
Předmontáž Déelky - OK1TVN,OK1FCR,OK1FRG (62kB)
Při montování DLky nám pomohl i Vilda OK1TVN, který se za námi přijel na chvilku podívat. V tu dobu nám počasí ještě docela přálo - to hlavní mělo ještě přijít. Před začátkem závodu jsme měli ještě čas odzkoušet zařízení poslechem na kontrolním pracovišti (TSka s konvertorem). Všechno bylo OK a po výměně mikrofonu jsme neměli výhrady ani k modulaci. Závod jsme rozjeli v pohodě, za prvních cca 40 minut jsem udělal zhruba 65 QSOs. Aby na sebe však nedaly problémy dlouho čekat, přestala opět poslouchat hlavní anténa na otočném stožáru. Poslouchal jsem na fixní anténu do DL a blízké stanice na bílou hůl. Pravdou je, že jsem si taky musel od OM stanic 2x až 3x nechat všechno opakovat.
Anténní skupina v akci - OK1FRG a OK1PI (38kB) A ještě anténní servismani (37kB)
No prostě anténa musela jít dolů, v tu chvíli jsme si mysleli, že poprvé a naposledy, ale jak jsme se mýlili.....Ivan OK1PI a Péťa OK1FRG prověřili kdeco, ale na nic konkrétního nepřišli. Anténa šla zase nahoru na stožár a chvíli to vypadalo, že to bude OK. Ale nebylo. Sundávali jsme to dolů během závodu všechno snad ještě 4x. Mezitím se v noci zhoršilo počasí, pršelo a bouřilo. Postupně jsme vyměnili koax mezi anténou a předzesilovačem, dokonce i rozebrali zářič, ale nic se nenašlo. Následkem bouřky nám odešly do věčných lovišť dva ze tří anténních předzesilovačů. Jediný předzesilovač, zřejmě nějaký silný jedinec, přežil u DLky. Zlatá to anténa.....
Servis řádí na předzesilovači - OK1CMA a OK1PI (32kB)
Hlavní stožár šel opět dolů, krabici s anténním předzesilovačem nahradil kus koaxu natvrdo a předzesilovač se dostal do rukou našich servismanů (viz foto HI). Všechno špatné bylo k něčemu dobré, protože se s největší pravděpodobností zjistilo, že dlouhotrvající problémy s poslechem na hlavní otočnou anténu byly způsobeny koaxiálním relátkem nebo kabelovou spojkou v krabici předzesilovače.
   Vlastní závod probíhal v režii bouřky, točící se stále dokola Vysočinou. QRN bylo v některých momentech to jediné, co bylo na bandu slyšet. Zajímavé bylo jednak sledovat doznívání statiky vždy po blízkém úderu blesku a potom taky naprosto rozdílné chování různých antén z hlediska nejen QRN, ale i vůbec možnosti poslechu, měnící se během času. Když to tak zrekapituluju, myslím, že se nevysílalo dohromady cca 3hodiny, ale konečný výsledek nebyl zase až tak špatný, viz obligátní deník a grafy ze závodu. Odjezd z kopce byl poměrně v rozumnou dobu, kluci byli v sedm hodin večer už doma u maminek. Já jsem byl povolán z QRLu ještě před odjezdem na nějakou práci na jednom kopci o kousek dál, takže jsem se dostal domů až pozdě v noci.

A úplně na konec ještě pár obrázků.

Odposlechové pracoviště (37kB)


Hned vedle PA bylo naše kontrolní odposlechové pracoviště - ví někdo co se skrývá v duralových "jeklech"  čnících z PA, HI?




Když HIFI, tak HIFI... (39kB)


Péťa OK1FRG provádí modulační zkoušku s mikrofonem ve stylu retro. Tento mikrofon byl zděděn po skupině R.A.Dvorského, HI.




Přepínání antén (33kB)


Jedna z kouzelných skříněk z dílny Pavla OK1DNZ - tímto PIN přepínačem volíme poslech z různých antén. (Konstrukce bude zveřejněna v QST USA)




2xDL7KM na DL (24kB) Déelka v psím počasí... (20kB)



Tak to je ta naše "zlatá" Déelka, tentokrát v sychravém, mlhavém nedělním odpoledni.






Zpět na hlavní stránku