Noc vědců na gymplu v RK

    Vědom si známé skutečnosti, že je nutno využít každé vhodné příležitosti k zviditelnění našeho ušlechtilého koníčka, využil Honza OK1JD nabídky, kterou dostal od jedné své bývalé paní profesorky z rychnovského gymnázia, aby připravil prezentaci radioamatérů v rámci letošní tzv Noci vědců. Škola nabídla veškerou podporu, zajistila učebnu, situovanou s ohledem na uvažované umístění KV antény, vybavenou patřičnou audiovizuální technikou a i jinak vyšla maximálně vstříc. V předstihu jsme promysleli co a jak a přitom jsme využili zkušeností, které máme s každoroční účastí ve skautském JOTA - jamboree on the air, což také částečně pojímáme jako takovou propagační akci pro laickou veřejnost. Bylo tedy nutno vybudovat jednoduché KV pracoviště, připravit sérii slidů objasňující srozumitelně pojem radioamatér, vybrat videa vhodná k projekci ve smyčce na velkoplošném televizoru a provést patřičnou výzdobu. Když jsem vzpomenul onu výzdobu, tak musím na tomto místě poděkovat ČRK a jmenovitě ctěné naší paní tajemnici, která poskytla propagační letáčky, radioamatérské mapy a odznáčky - díky.
    Na veškerou přípravu na místě bylo poměrně málo času. Mohli jsme začít až po vyučování a bylo třeba vše stihnout do sedmnácté hodiny, kdy se škola otevřela pro veřejnost. Zahájili jsme klasicky natažením osvědčené windomky. Jako opěrný bod jsme využili jeden ze stříbrných smrků před budovou školy, druhé rameno jsme spustili z učebny výtvarné výchovy v nejhořejším patře historické budovy gymnázia. Vystřelit pomocný silon na cca 10m vysoký smrk byl tentokrát docela problém. Počasí nám totiž vůbec nepřálo. Foukal silný nárazový vítr, kombinovaný s občasným deštěm. Podařilo se mi sice vždycky přesně nastřelit olověnou kuličku na samý vršek stromu, ale díky větru a hustotě jehličím obalených větví, nemělo závažíčko žádnou snahu propadnout stromem na zem. Povedlo se to až na třetí pokus, po tom co jsem použil to největší olůvko co mám, tuším že váží 50g. Bylo to i tak docela napínavé, ale po jemné manipulaci se silonem se po nějakém čase přece jenom podařilo dopravit olůvko až k rukám Honzy, čekajícího u paty stromu. Celé toto divadelní představení se odehrávalo před hlavním vstupem do budovy a bylo to vítané show zvláště pro fešné studentky jdoucí z a nebo do školy, domnívající se, že smrkové šišky právě dozrály a nastala sklizeň, k čemuž jsem jim rád poskytoval fundovaný výklad, HI. Potom, co byla natažena windomka, nejsložitější to část celé přípravy, jsme vybudovali vlastní pracoviště a mohli tak zapnout TRX a podívat se, jak anténa táhne na jednotlivých, pro nás zajímavých, bandech. Nebylo to kupodivu, vzhledem k omezeným prostorovým možnostem před školou, až tak zlé. Docela nás překvapilo, že to pěkně ladí na SSB části 3,5MHz pásma. U skautů to je pokaždé posunuto dolů na CW. I na 7 a na 14 mega to bylo celkem v pohodě. Obvyklé prolézání vf do buga, způsobující jeho občasné šifrování, nás naopak nijak nepřekvapilo, s tím už počítáme. Jediným drobným problémem byla velmi špatná akustika místnosti. Možná kdyby se účastnilo více posluchačů, tak by to bylo bývalo lepší.
    Po uvedení všeho do provozu moje úloha skončila a vlastní program prezentace byl už na Honzovi. Ukázku provozu na stanici střídal každou celou hodinu s přednáškou, přičemž na velke TV v pozadí běžela videa s radioamatérskou tématikou. Celá akce skončila krátce před půlnocí.


Anténa windom před budovou gymnázia

Anténa windom před budovou gymnázia

KV pracoviště

KV pracoviště

Celkový pohled

Celkový pohled

Program

Program

Foto OK1FRD

všechna práva vyhražena

© 2017

Home